Πως το Φυσικό Περιβάλλον γεννά Πολιτισμό – Σεμινάριο

Το ΚΠΕ Ανωγείων σε συνεργασία με τις Υπεύθυνες  Σχολικών Δραστηριοτήτων της Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης της Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνου και το Ιστορικό-Λαογραφικό Μουσείο Ρεθύμνου πρόκειται να διοργανώσει διήμερο  επιμορφωτικό  Εισαγωγικό  Σεμινάριο Α΄ Επιπέδου στην Περιβαλλοντική Εκπαίδευση την Παρασκευή 4(απόγευμα) και Σάββατο(πρωί) 5 Δεκεμβρίου 2015 στο Ιστορικό-Λαογραφικό Μουσείου στο Ρέθυμνο, για εκπαιδευτικούς Α/θμιας και Β/θμιας  Εκπ/σης, οι οποίοι δεν έχουν προηγούμενη εμπειρία στην Π.Ε. και πρόκειται να υλοποιήσουν πρόγραμμα Π.Ε. το σχολικό έτος 2015-16. Θέμα του Σεμιναρίου:

«Εισαγωγή στην Περιβαλλοντική Εκπαίδευση-Εκπαίδευση για την Αειφορία: Αρχές και Μέθοδοι. Σχεδιάζοντας προγράμματα Π.Ε. με θέμα: Πως το Φυσικό Περιβάλλον γεννά Πολιτισμό»

To σεμινάριο  υλοποιείται  στο πλαίσιο του Έργου “Δράσεις Δια Βίου Μάθησης για το Περιβάλλον και την Αειφορία” στην Περιφέρεια Κρήτης, το οποίο χρηματοδοτείται από Εθνικούς Πόρους.

Τεχνική Yποστήριξη website