Ψηλαφώντας τη μνήμη της γης μέσα από την Περιβαλλοντική Εκπαίδευση

Το Κ.Π.Ε Ανωγείων σε συνεργασία με το Παλαιοντολογικό Μουσείο Ρεθύμνης-Γουλανδρή, το Γεωπάρκο Ψηλορείτη, τους Υπευθύνους Σχολικών Δραστηριοτήτων της Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης Ρεθύμνης, το Δήμο Ρεθύμνου και την Ελληνική Σπηλαιολογική Εταιρία(Τοπικό Τμήμα Δυτικής Κρήτης)διοργανώνει επιμορφωτική ημερίδα για  πολίτες της Κρήτης με θέμα:
 «Ψηλαφώντας τη μνήμη της γης μέσα από την Περιβαλλοντική Εκπαίδευση».

Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο  22 Φεβρουαρίου 2014:θεωρητικές εισηγήσεις στο αμφιθέατρο του 2ο Δημοτικό Σχολείο Ρεθύμνης(9:30-12.30) και τα εργαστήρια  στο Παλαιοντολογικό Μουσείο Ρεθύμνου(12.30-14:30), Τέμενος Μασταμπά, (Κωνσταντίνου Σάθα και Μαρκέλλου)Ρέθυμνο, ενώ θα υπάρχει και μελέτη πεδίου, στα παράκτια σπήλαια στην περιοχή “Κουμπέ”(15:00-16:30).

Η ημερίδα θα είναι διάρκειας επτά  ωρών, είναι ανοιχτή εκδήλωση  και απευθύνεται σε ομάδες ενήλικων πολιτών του Ρεθύμνου και της Κρήτης, σε ομάδα εκπαιδευτικών, συλλόγων και τοπικών φορέων.

Η ημερίδα  υλοποιείται στο πλαίσιο της Πράξης «Δράσεις Διά Βίου Μάθησης για το Περιβάλλον και την Αειφορία-Άξονας Προτεραιότητας 7» μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Εκπαίδευση και Διά Βίου Μάθηση».

Πρόγραμμα Ημερίδας

Πίνακας Συμμετεχόντων