Παίζουμε …Ζωγραφίζουμε …Μαθαίνουμε για τον Ψηλορείτη.

Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης  Ανωγείων  πρόκειται να πραγματοποιήσει δράση ευαισθητοποίησης σε θέματα περιβάλλοντος σε εκπαιδευτικούς και μαθητές  του Δημοτικού Σχολείου Ανωγείων την Τρίτη  5 Ιουνίου 2012, στο πλαίσιο της Ημέρας Περιβάλλοντος. Η Παιδαγωγική Ομάδα του ΚΠΕ μέσα από δραστηριότητες και παιχνίδια θα ευαισθητοποιήσει τα παιδιά όλων των τάξεων του Σχολείου για θέματα περιβάλλοντος, αλλά και για θέματα που αφορούν στο τοπικό περιβάλλον της περιοχής. Η δράση αυτή θα υλοποιηθεί  στο πλαίσιο της Πράξης «Δράσεις Διά Βίου Μάθησης για το Περιβάλλον και την Αειφορία-Άξονας Προτεραιότητας 7» μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Εκπαίδευση και Διά Βίου Μάθηση».

Συγκεκριμένες δραστηριότητες:
Παιχνίδια ενδυνάμωσης ομάδας
Ευαισθητοποίηση σε θέματος περιβάλλοντος:
Χάρτης Εννοιών
Περιβαλλοντική Μπουγάδα
Ευαισθητοποίηση  σε θέματα βιοποικιλότητας της περιοχής-Ο ιστός της ζωής
Όταν το νερό αγκάλιασε την πέτρα: ευαισθητοποίηση για το νερό και την γεωποικιλότητα της περιοχής
Πόσα λίτρα νερού χρειάζονται…παιχνίδι για το νερό Ζωγραφίζοντας το Φυσικό Περιβάλλον του τόπου μου.